نحوه قراردادن بار روی پالت پلاستیکی

نحوه قراردادن بار روی پالت پلاستیکی

یکی از مسائلی که افراد زیادی با آن درگیر می‎شوند نحوه قرار دادن (چیدمان) کالا و بارها بر روی پالت پلاستیکی است. خریداران و انبارداران میتوانند به چندین شکل کالای خود را بر روی یک پالت پلاستیکی قرار دهند ولی بایستی در نحوه چیدمان دقت کنید توجه کنید تا بتوانید به بهینه‎ترین شکل ممکن از فضای پالت پلاستیکی استفاده کنید، چون چیدمان صحیح و مناسب سبب ایجاد مقاومت بالا می‎شود تا به دنبال آن کالاها قادر به مهار وزن یکدیگر شوند و ریزش نکنند.

برای طراحی یک چیدمان صحیح، مقاوم و مناسب بر روی پالت پلاستیکی بایستی اطلاعات کافی و مناسبی از ابعاد پالت پلاستیکی و نهایت قدرت تحمل وزن داینامیک و استاتیک به دست آورید.

علاوه بر این نیاز به کسب اطلاعاتی در خصوص ابعاد و قدرت تحمل بسته‎ها و یا کارتن‎هایی است که بایستی بر روی پالت پلاستیکی به شیوه مناسبی چیده شوند.

اما به طور کلی به دو روش می‎توان بارها را بر روی پالت پلاستیکی قرار داد:

  1. بلوکی
  2. ردیفی

موضوع بعدی شیوه‎های بسته‎بندی کالا بر روی پالت پلاستیکی است که به اشکال زیر قابل انجام است:

  • بسته بندی با فیلم استرچ

فیلم استرچ به روش ریخته‎ای از ترکیب مواد پلی‎اتیلن با وزن سبک می‎گویند به شکل چند لایه (به دلیل بالا بردن افزایش مقاومت کششی) تولید می‎شود. این شیوه بسته‎بندی در صنایع بزرگ توسط دستگاه پالت پیچ و در صنایع کوچک‎تر به شکل دستی صورت می‎گیرد. ویژگی کششی فیلم استرچ سبب تثبیث قطعات بر روی پالت پلاستیکی می‎شود.

  • بسته بندی با فیلم شرینک

فیلم شرینک عبارت از روشی حبابی است که در آن ترکیبی از مواد پلی اتیلن سبک و سنگین به کار گرفته می‎شود که تولید آن‎ها به صورت چند لایه (به منظور بالا بردن سطح مقاومت کششی و جمع‎شوندگی در جهات عرضی و طولی) است. بعد از قراردادن فیلم بر روی پالت، به کار بردن حرارت سبب جمع شدن فیلم و تثبیث قطعات بر روی پالت پلاستیکی می‎شود. این شیوه پالت‎بندی در ابعاد بزرگ توسط دستگاه شرینک پک و در ابعاد کمتر توسط دستگاه شیرینک دستی صورت می‎گیرد.

  • بسته بندی با روکش فیلم استرچ

از مزیت‎های این روش می‎توان به استحکام، سرعت، سازگار بودن با محیط زیست و عدم به کار بردن حرارت اشاره کرد که باعث شده است صنایع مختلف به آن رو بیاورند. خاصیت کشانی فیلم استرچ سبب تثبیث قطعات بر روی پالت پلاستیکی می‎شود. این شیوه پالت‎بندی توسط دستگاه ویژه‎ای و در ابعاد کمتر به صورت دستی قابل اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *