تفاوت پالت پلاستیکی و پالت چوبی

این سخن بر کسی پوشیده نیست که فروش پالت پلاستیکی به نسبت پالت چوبی و یا فلزی مقرون به صرفه‎تر است اما دلیل آن را شاید کسی اطلاع نداشته باشید. به همین علت ما در این مقاله قصد داریم خصوصیات این دو نوع پالت را در کنار هم بگذاریم تا خریداران با دید بهتری خرید خود را انتخاب کنند.

مقاومت در مقابل نفوذ مواد آلی و شیمیایی:

ساخت پالت پلاستیکی به این دلیل که از مواد پلی اتیلن سنگین انجام گرفته است در مقابل مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان می‎دهد و این مواد قادر به نفوذ در آن نیستند. اما پالت چوبی با سرعت بیشتری از بین می‎رود.

سازگاری با محیط زیست

اسم پالت چوبی ماهیت ساخته شدن آن از چوب را به خوبی نشان می‎دهد در نتیجه به منظور تولید انبوه چنین پالتی بایستی تعداد فراوانی درخت قطع شود که برای محیط زیست خطرات متعددی به همراه دارد و سبب جنگل‎زدایی و از بین بردن زیست محیط می‎شود، افزون بر آن این نوع پالت‎ها با گذشت زمان شروع به پوسیدن می‎کنند و به دنبال پوسیدگی گاز متان توسط آن‎ها تولید می‎شود و در نتیجه پس از پوسیدن این نوع پالت دیگر ارزشی ندارد ولی در رابطه با پالت پلاستیکی چنین چیزهایی دیگر به چشم نمی‎خورد و حتی انواع مستحلک شده آن دارای ارزش فراوانی است و به شکل ۱۰۰ درصد قابل بازیافت هستند.

صرفه اقتصادی:

پالت‎های پلاستیکی به نسبت انواع چوبی قیمت کمتری دارند و شما نیز قادر هستید پس از استفاده از آن‎ها پالت پلاستیکی دست دوم خود را دو مرتبه به فروش بگذارید.

دوام و پایداری:

در بحث عمر انواع پالت‎ها بایستی گفت که پالت چوبی ۳ سال عمر می‎کند اما در برابر طول عمر پالت پلاستیکی در حدود پانزده سال است.

ایمنی:

پالت پلاستیکی گوشه‎های گرد و نرم دارد و در نتیجه به کارگران و کالاها هیچ‎گونه آسیبی وارد نمی‎شود اما پالت چوبی گوشه‎های تیزی دارد که سبب صدمه‎رسانی به کارگران و اجناس می‎شود.

ساخت به صورت سفارشی:

اگر در سفارش خود پالت پلاستیکی را منظور کنید قادر به انتخاب نوع طرح، رنگبندی آن و حتی حک کردن لوگو و مهر شرکت خود بر روی آن هستید و یا می‎توانید از امتیازهایی همانند با ضد شاخه ترمز ماشین، مهر داغ و غیره بهره‎مند شوید ولی در خصوص سفارش دادن پالت چوبی تنها می‎توان بر روی آن نقاشی کرد یا برچسب بچسبانند که دوام بسیار اندکی دارد.

مسائل بهداشتی:

پالت پلاستیکی از نظر بهداشتی بسیار امتیاز بالایی می‎گیرد چون خصوصیت ضدآب دارد و به سهولت با آب و مواد شوینده مرسوم تمیز می‎شود. در حالی‎که پالت چوبی در زمانی که در تماس با آب قرار می‎گیرد فرو می‎پاشید و نیاز به لجن‎زدایی دارد و برای این منظور بایستی مشتری هزینه‎ جداگانه‎ای پرداخت کند.

سهولت حمل و نقل:

با وجود این‎که پالت پلاستیکی مقاومت بسیار زیادی دارد ولی وزن آن نیز بسیار کم است تا در نتیجه به سهولت بتوانید آن‎ها را جابجا کنید، در حالی‎که پالت چوبی وزن زیادی دارد و حمل و نقل آن ممکن است سخت باشد.

مقاومت در مقابل فشار و شوک محیطی:

به دلیل این‎که در پالت پلاستیکی پلاستیک فشرده شده به کار گرفته شده است در مقابل فشار و شوک زیاد از هم نمی‎پاشد و نمی‎شکند اما این قضیه در خصوص پالت چوبی صدق پیدا نمی‎کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *