نقش پالت پلاستیکی در زندگی

در سطح کشور ایران انبارهای بسیار بزرگ و متعددی وجود دارد که حمل و نقل و جابجایی اجناس در آن‎ها به دفعات رخ می‎دهد.

کمپانی‎هایی که در سیستم جابجایی خود از پالت پلاستیکی استفاده می‎کنند سبب کاهش هزینه‎های حمل و نقل می‎شوند و سرعت کالا را به مراتب افزایش می‎دهند.

این نوع از پالت‎ها همچون اسب‎های کاری هستند. ساخت آن‎ها برای انجام کارهای متعدد و پی در پی صورت گرفته است و دائما در معرض جابجایی، پرتاب شدن به گوشه و افتادن قرار می‎گیرند. پالت‎ها در جابجایی اکثر اجناسی نقشی بسیار حیاتی از خود نشان می‎دهند. پالت‎های پلاستیکی را می‎توان چسبی دانست که به کارخانه‎جات شرکت‎های پخش تولیدکنندگان و صنایع لجستیکی چسبیده شده است و بدون آن زنجیره تامین به درستی عمل نمی‎کند.

کیفیت و نوع پالت‎های پلاستیکی به عوامل متعددی همانند با زمان حمل ایمنی، کیفیت محصول و هزینه‎ها وابسته است. عرضه پالت‎ها در اشکال با اندازه و مواد گوناگونی صورت می‎گیرد.

گزینش صحیح در هنگام خرید پالت پلاستیکی باعث هموار کردن مسیر فرآیند حمل و نقل می‎شود که اگر به درستی صورت نگیرد هزینه‎های غیرقابل توجیه را افزایش می‎دهد. به عنوان مثال یک انتخاب اشتباه می‎تواند سبب از دست دادن محصولات تولیدی شود.

در برخی از صنایع گزینش پالت پلاستیکی بستگی به محصول پایانی دارد، مثلا در صنایع غذایی نوشیدنی و داروسازی اغلب اوقات از جک پالت به منظور حمل و نقل استفاده می‎شود و آن‎ها همواره از پالت‎های جک خور استفاده می‎کنند اما در صنایع پتروشیمی این قضیه متفاوت بوده و تنها از پالت‎های لیفتراک‎خور استفاده می‎شود.

انتخاب پالت‎ها در برخی از شرکت‎ها با توجه محیط انبار و سیستم پخش آن‎ها صورت می‎گیرد.

در برخی موارد دیگر مصرف‎کنندگان پالت موارد منفی و مثبت آن را مورد سنجش قرار می‎دهند و پس از تصمیم به انتخاب پالت با نگاه به نیازهای خود این کار را انجام می‎دهند.

پالت‎های چوبی از سنتی‎ترین اشکال پالت و محبوب‎ترین نوع آن‎ها محسوب می‎شود.

این نوع از پالت‎ها عمر نسبتا خوب به همراه قدرت مناسب جهت حمل یک تن کالا دارند و از همه مهم‎تر قیمت پایین‎تری به نسبت پالت پلاستیکی یا انواع فلزی و آلومینیومی دارند.

اما از ویژگی‎های منفی آن می‎توان نمونه‎هایی مانند آتش‎سوزی، عدم رعایت بهداشت و پوسیدگی را نام برد.

اکثریت شرکت‎ها پالت ۴ طرفه را انتخاب می‎کنند، به عبارتی از هر ۴ طرف آن امکان جابجایی پالت با لیفتراک وجود داشته باشد.

هنرنمایی پلاستیک

با آن‎که پالت چوبی انتخابی سنتی است ولی به دنبال پیشرفت صنعت پلاستیک در سطح جهان و ایران پالت پلاستیکی نیز به عرصه حمل و نقل کالا وارد شده و انتخاب قابل قبولی به شمار می‎رود.

اگر این دو پالت را مقایسه کنیم، پالت پلاستیکی خرابی کمتری به نسبت برادر چوبی خود دارد و کارگران با آسیب کمتری روبرو می‎شوند. با این ‎وجود شرکت‎های زیادی به مزایای پلاستیک پی نبرده‎اند و زمان می‎برد برای خرید پالت پلاستیکی سرمایه‎گذاری لازم را انجام دهند.

امکان تولید پالت پلاستیکی از چه موادی وجود دارد:

  • با استفاده از مواد خالص که به دفعات زیاد تا چندین سال امکان استفاده از آن‎ها وجود دارد.
  • با مواد درجه دو که برای محصولاتی با وزنی در حدود ۶۰۰ کیلوگرم بوده و امکان استفاده به دفعات است.
  • انواع یک بار مصرف که بیشتر در کالاهای صادراتی به کار گرفته می‎شوند.

برای یک پالت چه تعداد سفر امکان‎پذیر است؟

نکته اصلی در تحلیل و ویژگی‎های یک پالت مناسب تعداد سفرهایی بوده که قادر به انجام آن است، به عبارتی همان تعداد جابجایی در طول زمان معین در حقیقت اولین شاخص به منظور امتیازدهی به یک پالت پلاستیکی میزان جابجایی است.

در آخرین بررسی‎های صورت گرفته نشان داده شده که انواع چوبی اکثر سفری که قادر به انجام هستند ۴ تا ۶ مرتبه است اما در انواع پلاستیکی این عدد تا ۳۰ سفر بلند مدت بین قاره‎ای بدون مشکل افزایش پیدا می‎کند.

علاوه بر آن تحقیقات مشخص کرده که بیشترین حجم آمار صدمات یک پالت در جابجایی آن رخ می‎دهد. در صورتی که یک پالت به شکل دایم در حال جابجایی قرار گیرد طول عمر آن ۳ تا ۵ سال است و اگر در حالت ثابت باشد عمر آن بیشتر می‎شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *